Seferli Güvercinlerin Temel Özellikleri

Seferi Güvercinler
Seferli bir güvercinde bulunması gereken temel özellikler :
– Güvercinin fiziki yapısı ( Profesyonel yapışancı kuşçular anlar.)
– Güvercinin uçurulacağı ortam.
– Güvercinin uçurulacağı günlük antreman saati
– Güvercinin uçurulması gereken saat kadar verilmesi gereken karbonhidrat protein kalsiyum vs ihtiyaclarının karşılanması
– Kümesinin kesinlikle 3 günde bir temizlenmeli gerekli hastalık önleyici ilaçların bulundurulması.
– En önemlisi sabırlı olmalıyız.

Şimdi bir güvercin alacaksınız ve uçuracaksınız diyelim önce falanın kuşu filanın kuşu çok methedilen güvercinleri almayın eğer anlamıyorsanız. Eğer anlıyosanız zaten iyi kuş dostla olur denmiştir. Dostlarınızdan alırsınız.

Güvercini elinize aldınızmı paçaları en fazla iki parmak kalıntlığında olmalı kuyruk sayıları 12-13-14-15-16 olması çok önemli değildir 12-13 lerden daima güzel seferli kuş çıkma olasılığı çok olmuştur. Evet gagaları kesinlikle kibrit gibi olmalı ince ve simetri kafası orta karar ama omuzlarının yukarısı boynunun alt kısmı geniş olmalı güvercinin kanatlarının kuvveti orasıyla alakalıdır. Ayakları normal boyda olmalı ama en çok dikkatli edilmesi gereken belinin kuvvetli olmasıdır Seferli kuşta bel çok önemlidir bel kısmı biraz uzun olmalıdır ve geniş olmalı Kanatları yumuşak olur derler ama bu güvercin uçtuktan sonra ortaya çıkar ipek gibi olur hemen hemen fiziki özellikler böyle olmalı kanatlarından bahsetmiyorum çünkü ince ve büyük kanatlı güvercinlerdende seferli kuşlar daima olmuştur
şimdi uçum ili ilgili konuşmak istiyorum güvercin uçmayı sevmeli bu sizin elinizde yukarıda saydığım maddelere dikkat etmelisiniz ve güvercin oyuna girdikten sonra kesinlikle hergün uçuruyorsanız hergün uçurulmalı araya gün koymamalısınız hastalıklar dışında kuş sefere geldiğinde iyi gözlemlemelisiniz iyi kuş standart söker bel kırma göt atma takla çevirme sık çevirme yuvarlak ve havai başları ve havai karışık sefer çıkışlarından sonra sefere gelme. Eğer kuş evinin çok yakınında geziyor ve sefere geliyorsa bu kuş baş alması kısa olur çünkü kuş kendini yorar seferli güvercin evinden uzaklaşıp gözden kaybolacaktırki sefere geldiğinde kuvvetli çıksın seferli güvercinin en önemli özelliği budur gözden kaybolan gezen kuş hem 7-10 dk arası gelir hemde havada çok geniş gezdiği için kanadını yüksekte daha az çırpar ve yerçekimi azaldığı için geniz uçtumu yüksekte uçmuş daha az yorulmuş olur sefere kuvvetli çıkar kuş artık biz kuşta alt takla istemiyoruz istesekte baş bağlamayı isteyemeyiz ikiside olsa güzel olur tabi güvercin sefere geldimi seri ve atik hızlı çıkmalı hasta hasta çıkmamalı genellikle araplarla göklerin çiftleşmelerinden dolayı çoğu dumanlı hep ağır ama istikrarlı çıkarlar ama istenilen seri atik ve en az 20-30 metre arası 4-5 takla ile çıkması gerekli .
Seferli güvercin yetiştirmenin temelinde tecrübe ön planda olmalıdır,yeni yetiştiricilerin hemen kuşlarından bu verimi almaları mümkün değildir,zaman ve sabırla tecrübe kazanılınca güvercinlerimizin bu seviyeye gelmesini sağlayabiliriz .

This entry was posted in MAKALELER and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *